כמה מילים על האיח הגדול

אני לא צדקת ובטח לא צדיקה ואני זקוקה למנת אסקפיזם במינונים שונים ובצורות משתנות. ביום שלישי הסנפתי האח הגדול. ועכשיו אחרי הפיתול הזה כמה מילים על התוכנית עצמה:

הדבר החשוב ביותר בריאליטי הוא כידוע הליהוק. הליהוק המעניין הוא כידוע של האנשים האינטליגנטיים, אבל מצד שני, אדם יכול להיות מאוד אינטליגנטי ומשעמם על המסך: בחור טוב ונבון שלא קורה לו שום דבר עם המצלמה, והוא לא מצליח לחולל מולה את הטרנספורמציה המסתורית הזאת שגורמת לאדם להפוך ל'דמות' בעלת כוח משיכה; כזאת שהצופים רוצים לראות עוד ועוד. אחת הדרכים לאתר אנשים אינטליגנטיים בעלי פוטנציאל להפוך לדמויות מגנטיות, היא לבדוק עד כמה הם מזהים ומבינים את עצמם, ועד כמה הם ניחנים במה שקרוי 'אינטליגנציה רגשית'; משום שאלה שהופכים לגלדיאטורים מתוחכמים הם אלה שמבינים מדוע הם משתתפים בתוכניות כאלה, מה הצורך שלהם בזה, מה הם מנסים להשיג באמצעותן, וכיצד מנגנון הריאליטי, ובייחוד זה של התוכנית בה הם משתתפים, עובד. ככל שהמשתתף פחות מבין את עצמו ואת המנגנון שבתוכו הוא פועל ומופעל, כך הוא פחות מעניין; הולך לאיבוד על המסך, עד נקודה שבה הוא נראה אומלל וחסר אונים. זה שלב שבו עולה חשד של ניצול מצד המערכת המפעילה אותו. אנשים גבוליים, הן מבחינת קריאת המציאות שלהם והן מבחינה נפשית וכן מבחינת הכושר האינטליגנטי שלהם, מועדים לניצול; כפי שילדים מועדים לניצול.

כבר בשנה שעברה אחד ממשתפי 'האח הגדול' נחשד כגבולי. הפעם אפשר לומר בוודאות שהמערכת בחרה במשתתף גבולי, לפחות מבחינה אחת והיא הנפשית. דודו – החתן מהחתןכלה – פוחד מכלבים. זוהי פוביה. משתתף נוסף ב'האח הגדול' עיוור וכלב הנחייה שלו בא איתו לווילה. דודו קפרא נבהל בכל פעם שהוא רואה כלב וכך הגיב כשראה את כלב הנחייה. הוא אמר לאשתו הטריה: תראי, תראי  איך הוא מסתכל עליי בעיניים שלו. וסיפר על כך לאח הגדול עצמו בחדר 'האח הגדול'; ותהה, בעצם ביקש בנפשו, אולי אפשר להוציא את הכלב, כי הוא פוחד ממנו מאוד; אף שלא הודה בזה כי התבייש. הוא דיבר כמו ילד מפוחד ושפת גופו העידה עליו שהוא ברגרסיה, כמעט עד כדי תינוֹקוּת. המראה הזה מאוד שעשע  את חברי ההפקה, כפי הנראה, משום שהם החליטו להשתמש בפחד של דודו כאחד מהמוטיבים הראשיים בתוכנית של יום שלישי. כך הפך דודו קפרא לבדיחה.

אבל הקטעים שהוצגו היו משעממים ועוררו אי נוחות. ריח ניצול עלה, אף שדודו קפרא איש מבוגר הנקרא ונחשב 'אחראי למעשיו'.  זאת משום שדודו אינו מבין את עצמו ואת פחדיו. כשהוא רואה את הכלב מביט בו, הוא בטוח שהכלב עוין אותו. הוא אמר לאשתו: למה הוא הסתכל עליי ככה? בעצמך אמרת שהוא מסתכל עליי. אשתו הזורחת והטרייה צחקקה והסבירה: אמרתי לך ממי זה בגלל שהכלב מריח את הפחד שלך. אבל דודו לא נרגע. הוא ישב בחדר 'האח הגדול' מכווץ ועגום ופניו מכורכמים מדאגה. שפת גופו העידה שהוא מוטרד מאוד מנוכחותו של הכלב. בהפקה חשבו שהקטע שלו מאוד מבדח ומסע ההשפלה החל. אסי עזר נעמד על סולם קטן וחיקה את דודו המבוהל שעלה על אחת הכורסאות כשהבחין בכלב, וכל הערב היה זרוע בעוד ועוד התלוצצויות על חשבונו של דודו. אבל הפחד של דודו בכלל לא מצחיק. דודו קפרא לוקה בפוביה. הוא סובל! משום מה בהפקה חושבים שהסבל של דודו מאוד מצחיק. מדובר ברמה של גן ילדים.

.

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: