מחשבה על השמאל

מה כבר אפשר עוד להגיד על "המצב". אני פסימית, לצערי. לפחות בטווח הקרוב אני לא רואה שום שינוי. אין אלטרנטיבה לנתניהו, שום מנהיג אופציונלי לא נראה באופק שהוא בגדר הסביר, שיכול להביא עימו איזה שינוי אפילו קטנטן בכיוון חיובי; שיכול להרגיע מעט את רוחות הזוועה של הגזענות, הלכלוך המוסרי שמתפשט ועף באוויר כמו אבק חולני, את צונמי החקיקות האנטי-דמוקרטי. לנתניהו אין מתחרים. לא בליכוד קדימה, לא בעבודה. והשמאל בקרשים. כמו תמיד. השמאל לא הצליח וגם לא ניסה ליצור את עצמו כאלטרנטיבה שלטונית. מפלגות השמאל מעולם לא ראו את עצמן ומעולם לא בנו את עצמן, אידיאולוגית ומעשית, כבעלות אוריינטציה ותפקוד ממלכתיים, מפני שעל פי האג'נדה שלהן, הממלכתיות סותרת את הסגוליות האידיאולוגית שלהן, כלומר הן טהרניות. ואילו שלי יחימוביץ', היא מציגה פרשנות אנטי-טהרנית כקולוניאליזם "נאור", עלק. ההצהרה שלה שהיא לא רואה בהתנחלויות 'חטא קדמון' היא הענקת לגיטימציה מוסרית להתנחלויות.  כפי הנראה היא הצהירה כך כדי לא לנכר את הימין-מרכז וכדי לקרב אותו אליה, מן הסתם דברים אלה נאמרו מתוך שיקול אלקטורלי. אבל הם מצביעים גם על השקפת עולם, שמוכנה לתת הכשר מוסרי לשרץ כדי להדחק פנימה לתוך הקואליציה. הנימוק הכאילו לוגי של יחימוביץ' לדברים, היה שההתנחלויות קמו בימי שלטון מפלגת העבודה וכי היו בקונצנזוס. אבל העובדה שהיו בקונצנזוס לא אומרת שהחטא אינו ביסודן; לא רק מן השיקול המוסרי, אלא גם מן השיקול של הכדאיות: היום ברור שההתנחלויות הן חור שחור ומכשול לכל הסדר אפשרי, ויותר מזה, אפילו לשיטת הימין הן מכשול בדרך למדינה יהודית בעלת רוב יהודי. זאת אומרת, שמבחינת המפה הפוליטית, אם שופטים לפי הדרך שבה בחרה יחימוביץ', עולה, שכאילו לא ניתן לבנות אג'נדה בלתי-טהרנית שמאלית, בעלת אוריינטציה ממלכתית שאינה בעלת צביון ימני כיבושי, כלומר, שאינה מצדדת בכיבוש ובהתנחלויות, במידה כזאת או אחרת, ואינה רואה בהם פגם מוסרי.

בעקבות הפוסט של עידן לנדו

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שאול סלע  ביום 04/01/2012 בשעה 21:25

  איה

  שימי לב שנתניהו שואב את כחו מנוכרים שרובם מהגרים מחבר המדינות, וחרדים שלא משרתים בצבא. חלק מהנוכרים כן משרתים בצבא. הציונות מחפשת "פטנטים" שימצאו מאפיין משותף לנוכרים ולחרדים ,שאותו מאפיין יאפשר הכנסתם של חרדים ונוכרים תחת קורת הגג של "עם יהודי".זה לא יקרה ,לכן יש לחתור קודם לביטול ה"לאומיות היהודית" שמאופיינת במרכיבים חילונים ולהחליפה בלאומיות ישראלית שאינה יהודית ולא מתחשבת בדתו של האזרח.

  • איה  ביום 04/01/2012 בשעה 23:03

   שאול, לא הבנתי מה אתה מבקש לטעון.

   לא הבנתי מי אלה "הנוכרים" שאתה מתכוון אליהם. ומדוע אתה מכנה אותם נוכרים

   • שאול סלע  ביום 04/01/2012 בשעה 23:21

    איה

    הנוכרים הם אלה שהתאזרחו לפי חוק השבות ואינם נחשבים ליהודים על פי שולחן ערוך. מה שמאפיין חלק גדול מהם היא הצבעתם לישראל ביתינו שחברה בקואליציה של נתניהו. לא נשכח גם שליברמן תמך גם בפוטין שמחמש את איראן.

    ביקשתי להגיד שבעייתה של מדינת ישראל אינה ימין או שמאל אלא מורכבת הרבה יותר. שלב ראשון בפתרון הוא כמו שאמרת הפרדת הדת מהמדינה יחד עם המרת לאומיות יהודית בלאומיות ישראלית

   • איה  ביום 05/01/2012 בשעה 0:48

    כמובן הפרדת הדת מן המדינה

    אבל מה שייך שהם אינם יהודים. מי קובע שאינם יהודים. האורתודוקסים, החרדים הרבנות משרד הדות. בדרך כלל הורה אחד יהודי אבל זה לא "מספיק" אם רק האב יהודי כדי להיחשב אזרח מן השורה. אבל בשביל לשרת בצא זה בהחלט מספיק.

   • שאול סלע  ביום 05/01/2012 בשעה 1:07

    איה

    חלק מהבעיה נוצרה בגלל שהסוכנות הבטיחה למהגרים הבטחות חסרות כיסוי ,וממשלת ישראל חסמה את האפשרות שהיתה קיימת עבורם להגר לארה"ב ומערב גרמניה. הסוכנות היהודית הוא גוף שחייב להתכלות יחד עם ההסתדרות הציונית והקרן הקיימת ,חוק השבות צריך להצטמצם בצורה דרמטית . אותי לא מפחיד פילוג כמו בין הקראים לפרושים ,או כמו היהודים לאלה שהלכו אחרי פאולוס.

   • איה  ביום 05/01/2012 בשעה 11:40

    כן אבל איך זה קשור לנושא הפוסט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: