חשיבותו של ערוץ 10 היא בחברת החדשות שלו

החשיבות של ערוץ 10 היא חברת החדשות שלו. קולה המיוחד של חברת החדשות של ערוץ 10 חיוני מאוד שיישמע בסימפוניית הקולות בנוף התקשורת ובעיתונות ישראליים. חברת החדשות של ערוץ 10 חשובה לדמוקרטיה, עד כמה שאמירה זו נשמעת דרמתית.

בכנסת ובממשלה לא חושבים ככה. אלה מעדיפים דווקא שחברת החדשות תיעלם ותושתק. הם מעוניינים שחברת החדשות של ערוץ 10 תתאדה. בערוץ עצמו מגוננים על בעלי המניות. הערוץ מפסיד כספים והמיליונרים בעלי המניות לא משקיעים עוד כסף בערוץ. הערוץ ביקש דחייה לתשלום החוב – לא ביטול, דחייה – אבל ועדת הכלכלה החליטה להצביע נגד.

הנקודה האירונית בסיפור הזה היא שמלבד שידורי חברת החדשות אין איזה משהו מעניין לצפות בו בערוץ 10, ברוב הזמן. העניין היחיד, האמיתי, שקיים בערוץ 10, במיוחד לצופים שבורחים מערוץ 2 הצעקני פופוליסטי וולגרי, הוא חברת החדשות שלו: זהו הייחוד וזוהי ההצלחה הגדולה של ערוץ 10. זהו ההישג הגדול של הערוץ. אולם מעבר לו, ערוץ 10 הוא ערוץ מקרטע צולע ואין בו תכנים מושכים ומעניינים לצפות בהם. ששונים, נגיד, מאלה שבערוץ 2, שמציעים איזה ערך מוסף לצד הבידור, כאלה שמציעים בידור קצת יותר אינטליגנטי או אפילו – למה לא למה לא – משכיל, מעורר מחשבה. ערוץ 10 בלי חברת החדשות הוא מין ערוץ 2 לעניים. למעשה הערוץ  מתחרה בערוץ 2 על ידי חקיינות מעליבה ודי עלובה. הוא מציץ לקשת ומנסה "לעשות כמו בקשת". אבל קשת יש כבר אחת, אז למה לנו שתיים מאותו הדבר. לעיתים די נדירות עולה  בערוץ 10 תוכנית שיש בה משהו שמציב אתגר או אלטרנטיבה לערוץ 2.  הצופים שאוהבים את קשת ונוהרים לערוץ 2, שהם רוב רובם של צופי בית ישראל, לא מתעניינים במיוחד בתכני ערוץ 10 לא בחיקויים לעניים שהם מעלים ובטח שלא בתכנים האלטרנטיביים אם יש כאלה (אלטרנטיביים למול ערוץ 2 לא באופן "אובייקטיבי") שמפציעים באופן נדיר בשידורי ערוץ  10.

לכן, נראה שערוץ 10 לא ממש ייחסר לצופי עםישראל, שרובם הגדול רובץ באופן קבוע בביצת ערוץ 2. הציבור שירגיש בחסרונו של ערוץ 10 הוא  ציבור צופי חברת  החדשות. זהו ציבור לא מאוד גדול, שרגיל לספוג מהלומות ואכזבות מחיי התרבות בארץ. איומים על סגירת קול המוסיקה, היעלמות עיתון חדשות, הבניין המגעיל עם חורי הירי שנבנה להבימה, קריסתו של ערוץ 1 וגסיסתה של רשות השידור, פיטוריה של קרן נויבך ובאופן כללי הדרך שבה מתאדים תכנים בעלי משקל ואיכות מהנוף התרבותי בארץ.

אז למי אכפת. לאף אחד, בערך.

את זה מבינים גם בממשלה וגם בוועדת הכלכלה ומשום כך כנראה הם משחקים על העצבים של אנשי ערוץ 10.

השמועות על הדרישה לסילוקו של רביב דרוקר "בתמורה" להצבעה אוהדת בוועדת הכלכלה, שמריחה כמו הצעת שוחד, עושות את העסק הזה לקצת יותר מדכא. השמועה האת לעצמה שווה בירור מעמיק בכתבת תחקיר של רביב דרוקר.

אין ספק שנחוץ הרבה זמן לערוץ שידור כדי לגבש לעצמו את האופי הייחודי לו וכדי למצב את עצמו בים הערוצים למול ערוצי השידור המקומיים האחרים. ערוץ 2 כבר היה באוויר זמן רב לפני ש-10 עלה לשידור. בנוסף, ערוץ 10 הוא זכיין אחד שמוטלת עליו המשימה למלא יום שידורים מלא לאורך כל ימי השבוע, לעומת קשת ורשת המתחלקים במטלה זו בערוץ המתחרה. לכן צריך לתת לו ארכה ואויר לנשימה. אם נוסיף לזה את הירידה בכמות הפרסומות בכל הערוצים, אז בכלל צריך להתחשב.

והרהור נוסף: מהצד, כשמתבוננים בדיווחים על מצב הערוץ, נראה כאילו הוא נדחק לאיזו פינה שאולי קשה להיחלץ ממנה. הערוץ אמור לעבור לשדר מירושלים אם הוא  מעוניין לעבור למעמד של רישיון מזיכיון, העברה שעולה הרבה כסף. בנוסף לכך הערוץ תקוע במצב בלתי נסבל, בין פטיש וסדן: הכתף הקרה שבעלי המניות מגישים לו שלא
משקיעים כסף – הנימוק הוא שהם השקיעו מיליונים והפסידו במשך שנים –  והעוינות כלפיו בוועדת הכלכלה שלא מוכנה לדחות את תשלום החוב. בתוך כל זה מצבה של חברת החדשות נראה רעוע במיוחד, אם זוכרים את "השמועות" על הדרישה לסילוקו של דרוקר ואת העובדה, שרק לפני זמן לא רב נאלצו במהדורת החדשות לשדר "התנצלות" בפני מיליונר שעשה את הונו בלאס-וגאס, בשל כתבת תחקיר ששודרה עליו שלטענתו נאמרו בה דברים שקריים, בשעה שאולי היו בה לכל היותר כמה אי-דיוקים מינוריים, אם בכלל, וזאת בלחץ אחד מבעלי המניות; מעשה שהוא בעייתי בלשון המעטה ומחריד למעשה לחברת חדשות, שהיא גוף תקשורת עיתונאי שחייב חופש פעולה כדי למלא את תפקידו כראוי.

אני תמיד חשבתי שאם ערוץ 10 היה ממלא את ייעודו האמיתי ומעמיד אלטרנטיבה אמיתית לערוץ 2, ממצב את עצמו כך ובאופן הזה ומספק תכנים שונים מאלה המשודרים בערוץ 2, הוא היה בונה לעצמו ציבור צופים קבוע שהיה מפתח כלפיו נאמנות והולך וגדל, ובסופו של דבר היה זוכה הערוץ לאחוזי צפייה הרבה יותר גדולים מאשר הוא זוכה להם כעת. זו תפיסה שיש בה תכנון לטווח ארוך עם ראייה ברורה של אופי הערוץ הרצוי שחותרים אליו בלי ויתור, לעומת קפיצות נחשוניות בניסיונות לכיבוש מהיר וכיבויי שרפות עם הרבה עיניים גדולות וקנאיות בערוץ המתחרה. כלומר, מה שנקרא לפעמים "חזון". אבל אולי זו אשליה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • shaultweig  ביום 10/11/2011 בשעה 22:47

  האלטרנטיבה היא הערוצים הפיראטים שיש בהם המון תרבות

  ענוג הוא הלילה – עם עובד לא טרחו לערוך את התרגום, הנה הסרט ובאמת אין כאן בעיה של זכויות יוצרים

  • איה  ביום 11/11/2011 בשעה 1:00

   שאול, מה קשור ענוג הוא הלילה לנושא שהעליתי?

   בכל אופן, הסרט לא מתקרב אפילו. קראתי אותו מזמן אבל עדיין אני זוכרת את האוירה שיש בו והסרט אפילו לא פוגע בשוליים

 • משה יוסף  ביום 11/11/2011 בשעה 0:04

  לא כל מי שמקשקש חשוב לחופש הדיבור

  קצת כבוד לאינטליגנציה של הציבור – כמה שפחות ישמעו חדשות או שטויות בטלביזיה ייטב

  מי שרוצה לפתוח עסק שיכניס כסף ולא יצפה לחסדים של הממשלה

  אם זה ערוץ ממשלתי – בבקשה שיתנו לממשלה לנהל אותו
  אם זה ערוץ פרטי – אם יש כסף בבקשה אם לא שיסגרו

  אף אחד (חוץ מן העובדים המסכנים) לא יפסיק מזה ובודאי לא הדמוקרטיה

 • מאדאם באטרפליי  ביום 13/11/2011 בשעה 21:43

  שלום איה
  שמחתי לגלות את הבלוג שלך
  אני מאדאם באטרפליי דליה
  זוכרת אותי?
  כתבנו פעם ביחד באותו פורום
  את כותבת ממש נהדר
  כיף לקרוא אותך
  וכל כך מעניין

  • איה  ביום 13/11/2011 בשעה 22:20

   היי דליה,

   אני זוכרת. נפגשנו אצל ישראל בר- כוכב ואת באת עם ידידך ז"ל ירון גולן. תודה.

 • מאדאם באטרפליי  ביום 13/11/2011 בשעה 21:45

  את מוזמנת לפורום בגלגולו הנוכחי
  168 על הירדן
  קומונה בתפוז
  אשמח אם תבואי לכתוב איתנו
  דליה מאדאם באטרפליי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: