הכבוד של ערוץ 10

בואו להכיר את הנשים שחיות את החיים שבחיים לא יהיו לכם. בואו לראות את הגבר מהסוג הישן, שאנו זקוקים לו כדי שיעשה סדר. ותדעו: מהרגע שהגעתי לעולם הזה, תמיד ידעתי דבר אחד: זבל במסווה של איכות הוא הזבל הכי גרוע ודוחה.

משהו נורא מדכדך קורה בערוץ 10. פעם, היו כאלה שחשבו שערוץ 1 יהיה ה-BBC שלנו וערוץ 10 יהיה 4 channel שלנו. אבל ערוץ 1 הפך לשממת-רוממה (+דויד ויצטום אחד, אורן נהרי אחד, יעקב אחי מאיר וגאולה אבן האחת והיחידה והנהדרת). ערוץ 10 התפתל ונאבק וכל מה שיש בו באמת הוא חברת החדשות שלו – לדעתי הטובה ביותר היום בטלוויזיה – שגם היא בצרות. בימים אלה ערוץ 10 מתכונן לקראת פיטורי עובדים, כולל בחברת החדשות. מימן לא מזרים עוד כספים עקב המהפכה במצרים ובעקבות זאת הבלגן בעסקי הגז, גם המיליונרים האחרים קמצנים בני קמצנים, ובערוץ מחפשים משקיע.

מה שאנחנו רואים בתקופה האחרונה על המסך, משל ערוץ 10, הוא מופע מביך וביזארי שנמשך כבר די הרבה זמן: מין אוסף לא ברור וסתמי של תוכניות שנראות כאילו הופקו כלאחר יד או במין התקף עשייה תזזיתי, מתוך איזו אמונה ברעיון כלשהו, לעיתים מעורפל ולא הגיוני. סדרת הריאליטי 24/7 למשל, נראתה כמו פיילוט בשידור חי. אני לא בטוחה בזה, אבל לדעתי זהו הפיילוט הראשון בהיסטוריה ששודר בשידור חי לכל אורכו; ומדובר בפיילוט ארוך במיוחד עם הרבה פרקים שנמשך כמה חודשים. שידורי הטלביזיה הראשונים בהיסטוריה בשחור-לבן בארצות הברית שידרו בשידורים חיים תוכניות אולפן, ואם לצורך העניין נראה בהם סוג של שידורי פיילוט במובן ההיסטורי, למעט אלה לא ידוע לי על מקרה דומה.

הפרק הראשון של 24/7 היה משעמם באופן מחפיר. לא צלחתי אפילו רבע תוכנית. לאחר מכן הצצתי לראות מה השתנה הלילה הזה ושוב פיהקתי משום שהדמויות שאכלסו את המסך היו משעממות באופן מזעזע עד כדי מעורר סקרנות: ניסיתי לנחש מה גרם למלהקים ולעורכים לבחור במשתתפים אלה דווקא. הרי תוכניות ריאליטי עומדות, חיות ונושמות, ומבוססות רק ואך ורק על ליהוק טוב. כל השאר, אלה קישוטים למיניהם ומשניים לחלוטין. וכל זה בלי להזכיר את הפורמט עצמו: יותר מעשר בחורות מתחרות על בחור אחד. העניין מקבל איזה עיוות, דפורמציה, כשמתברר חיש קל שהבחור עצמו משעמם פחד. הבנאדם, או בתאדם, שואל את עצמו בהקשר זה: למה מה קרה? מי רוצה אותו בכלל? לטעות בקסטינג של תוכנית ריאליטי זה בערך כמו לבנות פצצה בלי חומר נפץ. בתוכנית הזו המשגים נפלו לאורך כל השדרה הליהוקית, אבל הטעות המבהילה מכל הייתה כמובן הבחירה ב"כוכב הראשי", איתן אורבך, בחור טוב בסך הכל, שהדבר האחרון שמתאים לו הוא להיות דמות טלוויזיונית. ובכל זאת הצצתי מדי פעם לראות מה קורה שם בישימון. סיקרן אותי לגלות כיצד יתמודדו עם הנפילה. לא הצלחתי להבין למה מיהרו להעלות לשידור תוכנית, שלא רק שהיא לא בשלה ולא מבושלת, אלא שלא עברה אפילו את השלב הגולמי בתכנון. וכך עם כל הצצה, נוכחתי לדעת שוב ושוב שיותר משאני מציצה למשתתפי התוכנית אני מציצה לישיבות ההפקה של התוכנית. למעשה צפיתי בפיילוט בשידור חי. זה לכשעצמו, סוג של חוויה מעניינת בפני עצמה. גם אם היו מתאמצים מאוד, מצב העניינים היה כל כך גרוע, שאי אפשר היה למחוק את טביעות האצבעות שהותירו אנשי ההפקה שתיקנו טעויות תוך כדי הנגינה. והצופים, אם רצו, יכלו לערוך משחקי ניחוש, מה יהיה הצעד הבא שיינקט על מנת לתקן את מה שאי אפשר; וכבר שוחרר לאוויר ונע לו כנֵד מתנדנד וחלול. 24/7 היה מופע טלוויזיוני משונה נורא. ניתן היה ללמוד ממנו הרבה על הרבה דברים, שקשורים בטלביזיה ועוד. על ערוץ 10 אפשר היה ללמוד שהעניינים אצלו בכי רע.

וכעת, בימים האחרונים, מתפוצצים על המרקע כמה פורומואים לתוכניות הבאות עלינו – נקווה לטובה – מבית ערוץ 10. ניקח את הפרומו לסדרה 'מעושרות'. הוא כל כך  מגעיל, שלא ברור בכלל למה מישהו ירצה לצפות בתוכנית לאחר שיראה אותו. ובכלל, אפשר לומר בלי להגזים שלאחרונה, כל הפרומואים מבית ערוץ 10, המבשרים על התוכניות החדשות העומדות להפציע בערוץ, צעקניים, צווחניים ומצווחים, בומבסטיים ו"מתפרצים" כל כך, עד שהרצון לצפות בתוכניות העתידיות, גווע בהתאמה מדויקת ומהופכת למידת הצעקנות "המתפרצת" מהם. נראה כאילו מישהו שם בערוץ 10 דוחף בכל הכוח את פרסום התוכניות, כאילו הוא רוצה להביא את הצופים אליו בכוח, (כמתוך ייאוש (?)) ובדרך איבד קצת את העשתונות ושכח את הטעם הטוב. מי זה הגאון שחשב שפרומו כמו ל'מעושרות' יהיה מפתה? מי ירצה לראות תוכנית שדברי הקריינות בפרומו שלה מצהירים עליה שהיא מתנשאת ושמה ללעג את חייהם של רוב רובם של הצופים; באשר אינם עשירים.  וזה בלי קשר למחאה החברתית שהייתה,  אלא לעצמו. אולי איזה איש פרומו עם חשיבה פרסומית מסוימת (בסגנון אביב שלם הפרסומאי מהתוכנית קאמבק) חשב שזה רעיון טוב.

באשר לתוכנית עצמה – לא שרדתי ולא צלחתי. בכמה זפזופים הבנתי, שגם הפעם, כמו שקורה פעמים אינספור, התוכנית עצמה הרבה יותר גרועה מהפרומו שלה. ובמקרה זה, הווה אומר שאין תחתית לבור ושתמיד ניתן לרדת נמוך יותר ויותר. ראיתי כמה כותבים והשוואות פה ושם שמסבירות ש'מעושרות' נעשה בהשארת 'עקרות בית אמיתיות'. יום אחד יצא לי במקרה לגמרי, בעת זפזופ סתמי, לצפות בכמה דקות בעקרות הבית הללו. כמעט בכיתי מרוב גועל. ואני לא אחת צדקת ומצטדקת שיוצאת כנגד כל ריאליטי באשר הוא ריאליטי. לכן, אם זה המקור, שאלוהים יעזור לנו עם ההעתק. גם 24/7 נעשה בהשראת ובהשפעת וברור שאף אחד לא המציא את הגלגל בסמטא כזו או אחרת. אין בהשוואות ובהסברים אלה כדי לנקות או להצדיק את הזוועה המתחוללת על המרקע בסדרה זו, שלפני הכל היא משעממת ומטופשת באופן מחריד. זה הפשע הראשון במעלה בכל הנוגע לתוכנית טלוויזיה: טלוויזיה היא בראש וראשונה בידור, רצוי אינטליגנטי, היא אמורה לבדר בנועם מסוים (רק אחר כך היא מתרוממת, אם מתאפשר לה, ולעיתים נדירות היא מגיעה לדרגה של חוויה אמנותית.) לכן. אם זו התחמושת שאיתה ערוץ 10 יוצא למערכה על הישרדותו, אולי אנחנו צופים כעת בשקיעתו של ערוץ. וזה מפחיד מאוד. מפני שחברת החדשות של ערוץ 10 והרוח העיתונאית המיוחדת שהצליחה לעצב ולהנהיג, היא מרכיב מאוד מאוד חשוב בדיאטת העיתונות החדשותית בארץ.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דפנה לוי  ביום 25/10/2011 בשעה 16:23

  ממליצה על הפתרון שלי: התנתקתי מיס, לא צופה בערוצים האחרים גם.

  • איה  ביום 25/10/2011 בשעה 21:32

   יש לי הוט לא יס :)
   זה לא עניין של להתנתק או לא. זה לא סיפור פרטי. ערוץ טלביזיה שקיבל זיכיון מהמדינה ויש לו חברת חדשות זה סיפור בעל משמעויות רחבות יותר. חברת החדשות של ערוץ 10 חשובה מדי ולכן אסור לערוץ לקרוס

 • אושרה  ביום 25/10/2011 בשעה 16:23

  כבר מזמן ויתרתי על הטלוויזיה. יש לי קופסה ישנה שבה אפשר לראות חדשות ומדי פעם – סרטים. אם יש איזו סדרה מופתית, תמיד עדיף סטרימינג.

  • איה  ביום 25/10/2011 בשעה 21:36

   אושרה, שוב, זה לא סיפור פרטי. גם אם אחליט להתנתק – ואני לא – מדובר בערוץ שקיבל זיכיון מהמדינה ויש לו אחריות כלפי קהל הצופים שלו. יש לערוץ 10 חברת חדשות שהיא מאוד חשובה ומרכזית במפת העיתונות החדשותית בארץ.

   חוץ מזה, טלביזיה חיה ומשדרת היא משהו שונה לגמרי מקופסה שרואים בה סרטים. היא מלמדת הרבה על העולם שבו את חיה ועל התרבות שבתוכה את חיה

 • שאול סלע  ביום 25/10/2011 בשעה 18:09

  מה נסלי ברדה עושה שם ???

  • איה  ביום 25/10/2011 בשעה 21:39

   שאול, נסלי ברדה שייכת לחברת החדשות של ערוץ 10. חברת החדשות היא מחלקה נפרדת בערוץ 10 ועצמאית, והיא עושה עבודה טובה מאוד רוב הזמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: