גלעד שליט חזר והשמאל לא ממש מפרגן

אם כבר מדברים על אופן קליטתו של גלעד שליט, הדרך שבה היא נעשתה היתה נכונה לדעתי, והאמת היא שלא הייתה שום דרך נכונה יותר או איזושהי ברירה אחרת, אלא  כך: במדים, כחייל, כשראש הממשלה הרמטכ"ל ושר הביטחון מקבלים את פניו ומובילים אותו אל משפחתו. הוא נשבה כחייל בעת פעולה צבאית כלומר בעת קרב, וחזר כחייל. אלה שקיבלו אותו הם אלה ששלחו אותו לקרב. הם שלחו אותו, הוא שילם בחמש וחצי שנים בשבי, וכעת הם מקבלים אותו בכבוד. לא מדובר רק באתוס הישראלי "הרגיל", אלא גם בכבודו העצמי של גלעד שליט; ובמשמעות שהוא אמור לבנות מכל הפיתול הגורלי הנורא שאירע לו (אף שהוא יכול כמובן לבנות משמעות אחרת)  מנקודת מבטה של המדינה ששלחה אותו לקרב, אותו נלחם בשמה; זו המשמעות שראשי המדינה והמערכת הצבאית אמורים ליצוק לכל המקרה האומלל הזה, הם אלה ששולחים לקרב.  נתניהו הוא זה שהחזיר את גלעד שליט  – בלי להיכנס למערכת השיקולים, שבטח מורכבת הרבה ממה שרבים בעיקר בשמאל רוצים לחשוב ולנכס לעצמם – קרי המחאה החברתית וכדומה –  זו היתה החלטה אמיצה וקשה נורא, ואני אומרת את זה עם כל התיעוב שבדרך כלל אני חשה כלפי ראשממשלתנו נתנהיו. לכן, הוא היה זה שאמור לבוא לקראת גלעד שליט ולקבל את פניו עם חזרתו, ביחד עם ראשי מערכת הביטחון שאיתם עשה את ההכרעה הקשה הזאת. הרמטכ"ל הצדיע לגלעד שליט –  כמפקד לפקוד – שלושתם בירכו אותו ולחצו את ידו.  עשו לו כבוד – מגיע לו! המהלך הטקסי הזה והכבוד שניתן לו חשובים. לא רק כמסר לכלל הציבור; לא רק כחלק מהאתוס  הישראלי; הטקסיות הזאת, המדים, אלה לא מעצבים רק את הזיכרון הקולקטיבי, אלא גם את הזיכרון הפרטי של גלעד שליט, שאמור לקבל את המסר הנכון מהמדינה ששלחה אותו לקרב, שלא לשווא שילם חמישית מחייו עד כה (שיחיה עד 120), וכי המדינה מעריכה אותו ואת המחיר הנורא ששילם!

רבים בשמאל (שאני שייכת אליו)  מיהרו להתנפל ולבקר את המהלך הטקסי הזה ולמצמץ בעיניים ובשפתיים בצדקנות. בזה גילו לדעתי חוסר הבנה בסיסי במה שנוגע לכבודו ולכבוד-העצמי של חייל שחוזר משבי – שנפל אליו בשל שירות צבאי שעשה למען המדינה ובשם המדינה; וחוסר הבנה במה שנוגע לנהלים ולטקסים שהמדינה אמורה ובצדק לערוך במצבים כאלה.  מה רצו כל המבקרים? שגלעד שליט יגיע לבוש בפיג'מה הזאת שהחאמס הלביש אותו וייפול לזרועות משפחתו כגבעול שבור?

התגובות הצדקניות המצקצקות הללו נפלטו במין עדריות אוטומטית כזאת, במין זעם עיוור, בצורה די מעצבנת. פייסבוק למשל מלא בהם. די מבאס. זה מסמן שוב את מצבו העגום עד פאתטי של השמאל, שמרגיש כזה קטן לא חשוב ולא שייך – למדינה. הארץ הזאת מנוהלת כבר הרבה זמן על ידי הימין. לשמאל אין חלק בניהול המדינה. ההשפעה התכווצה לאפס כמעט. אין אפילו טיפה של פירגון כלפי הימין, גם לא כשמגיע. בטח לא כשמדובר בשנוא מכל הלא הוא נתנהיו. אבל אין מה לעשות – הפעם הוא  קיבל החלטה מעוררת כבוד, עם כל חילוקי הדעות הרבים שהיא  יוצרת. ודווקא בשל העובדה שהיא גורמת להרבה חילוקי הדיעות, דווקא משום כך, אפשר לומר שהוא קיבל החלטה אמיצה.  הוא ידע, כמו שכל אחד יכול היה לנחש, שרבים לא יאהבו את ההכרעה שרבים יבקרו אותו על כך. ובכל זאת הוא עשה את הצעד. אני חושבת שהוא עשה את המעשה הנכון. ואני מכבדת את היכולת שלו לעמוד על הנקודה ולעשות את הצעד. למעשה, זה הצעד היחיד שנתניהו עשה עד כה מאז שנבחר. עד עכשיו הוא לא עשה בעצם כלום. על כל פנים, בלעדיו גלעד שליט לא היה חוזר. והדרך שבה הוא חזר ונקלט הייתה מכובדת ובלי גינונים מיותרים.  אני אומרת שאפו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שאול סלע  ביום 20/10/2011 בשעה 18:39

  איה חג שמח לך

  לא צפיתי בשידורים ,לא ראיתי את גלעד שליט בשידור חי. פחות מחצי דקה הספיקה לי להבין שגלעד היה במצב שאני לא הייתי רוצה שאנשים רואים אותי בטח שלא מצלמים אותי. עברתי אפיזודה משולבת של דיכאון עם מאניה במקום ציבורי,הזכרון של התרחשות האפיזודה במקום ציבורי הוא קשה וקשה מאוד.

  אני לא יודע מה בני משפחתו של גלעד שליט והוא עצמו חושבים על מדינת ישראל ,עובדי הציבור שלה ועל ראש הרשות המבצעת. ייתכן שבתוכם פנימה הם מתעבים אותו ונוכחותו עלולה להעיק עליהם

  • איה  ביום 20/10/2011 בשעה 21:42

   היי שאול, חג שמח לך

   אין לי מושג מה חשים בני המשפחה כלפי ראש הממשלה וראשי המדינה וזה גם לא רלוונטי בכלל. לא מדובר בשם זה או אחר, באיש זה או אחר, אלה מתחלפים בבחירות, מדובר במדינה, בפונקציה שנקראת ראש ממשלה, שמייצג את המדינה, בשמה נשלח שליט לקרב ונשבה. נראה לי שבני משפחץ שליט אינטליגנטיים ורואים באותו אופן את העניין. הם פנו למדינה שתשחרר את גלעד שליט ולא לאיש זה או אחר באופן פרטי. והמדינה מחוייבת וחייבת להכיר בו כשבוי ששילם מחיר כבד למענה. הטקס עצמו של קבלת הפנים היה ממש קצרצר. דקות ספורות ביותר. לאחר ההצדעה ולחיצת הידיים שנמשכו מספר דקות ניגש גלעד שליט אל אביו והתכנס עם משפחתו. החשיפה הייתה קצרה מאוד ולא שודרה בשידור חי. שודרו כמה תמונות סטילס שצולמו על ידי דובר צהל ולשכת העיתונות הממשלתית, ולאחר מכן כעבור כמה שעות שודרו קטעי וידיאו קצרצים שצולמו על ידי אותם גופים והנציחו את ההצדעה ולחיצות הידיים. האמת היא שכל העניין נוהל באופן מאופק, מהיר ללא גינונים, ובכבוד.

 • עודד  ביום 20/10/2011 בשעה 21:57

  נפוחים
  מחשיבות עצמית,
  מביטים סביבם
  כעורבים המנקרים בפגר
  במרכזו של כביש,
  כך חגגו ביבי וברק
  סביב גלעד שליט,
  השפוף והמדוכא,
  ברדתו מהמסוק.
  ונעם, המשת"פ של היחצ"נים
  והתקשורת המופרעת,
  ממשיך לדווח בצייתנות
  על מעשיו של "הילד",
  המחופש לחייל.

  • איה  ביום 20/10/2011 בשעה 22:47

   לא התייחסתי בכלל לתקשורת. אני לא חושבת שנועם שליט משתפ של התקשורת, הוא נעזר בתקשרות הרבה וכעת מחזיר תודה. בלי התקשרות המאבק על חזרתו של שליט לא היה מתרומם. אבל כאמור לתקשורת לא התייחסתי

 • קרן סעדון  ביום 21/10/2011 בשעה 0:01

  איה את גדולה!! כתבת דברים מדוייקים ונכונים בהקשר הצביעות של השמאל וחוסר האובייקטיביות שרואים ברשת בעניין זה ועל כך מגיע לך שאפו!

 • אושרה  ביום 25/10/2011 בשעה 16:50

  זו לא הפעם הראשונה שהשמאל מצקצק בצדקנות. אבל זו גם לא הפעם הראשונה שכל מי שיכול, גוזר לעצמו קופון. ועכשיו, שבוע אחרי האירוע, מרימים ראש כל מיני טפשים שחושבים שיוכלו לגזור לעצמם קופון מההתנגדות לעסקה. מסכן האיש האומלל הזה, הגבעול השבור, שערימות של סטוקרים אורבים לפתח ביתו, מנציחים את המצור עליו ומתנהגים כמו מסכנים שהאקט המיני שלהם עוד לא בא לידי גמר. ברררררר.
  טוב ששוחרר, אבל הגיע הזמן שיעזבו אותו במנוחה!

  • איה  ביום 25/10/2011 בשעה 21:30

   אושרה, נכון שזו לא הפעם הראשונה וזה גם טבעי. בדרך כלל אני לא אוהבת לתקוף את הקבוצה שלה אני שייכת אבל הפעם העניין צרם במיוחד, מין מוסר כפול שכזה.

   מסכימה איתך לגמרי לגבי קולות ההתנגדות שפתאום צצים רוכבים על גבו של שליט, מנסים להרוויח קצת הון פוליטי, סוג הניצול הזה אופייני לפוליטיקאים. ציפי לבני מלכת הכפור והסאטן האלגנטית גם פצחה בשירת הניצול הזאת. היא פוזלת עכשיו ימינה כי שלי יחמוביץ' חוטפת לה את המרכז-שמאל. וברור שאני מסכימה איתך שצריך להניח לגלעד שליט. אבל לתקשורת לא התייחסת בפוסט הזה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: