טאוטולוגיה על "המצב"

אתמול, בעת שצפיתי בנתניהו נואם את נאום "ההטבות" שלו, נזכרתי בנהג מונית ההוא, שנסעתי איתו לפני יומיים.

הזמנתי מונית. היא הגיעה תוך דקות. נכנסתי והתיישבתי ומיד הציץ לעברי הנהג ודקלם: חמישים שקל או מונה?

לא אכפת לי, אמרתי לו, אבל מה קורה בזמן האחרון? כולם רוצים בלי מונה.

התחלנו לדבר על "המצב". הוא התחיל לפרט ולתאר את תלאות נהגי המוניות: ההוצאות, המיסים, המחירים, המחירים שעלו, שעולים. בלגן.

אמרתי לו: אנשים בוכים, המצב נהייה יותר ויותר גרוע, ואחר כך הם מצביעים לליכוד. אלה קפיטליסטים. הם דואגים לאינטרסים של העשירים, לא של החלשים, לא של המעמד הבינוני. אנשים בוכים ובוכים אבל בסוף הם הולכים ומצביעים לליכוד.

אני לא מבינה את הקטע הזה! קראתי בעצבים, מה זה הדבר הזה?!

כן, את צודקת, מלמל הנהג ונראה אבל וחפוי ראש.

מצביעים לביבי ואחר כך בוכים, אמרתי, או שמצביעים לקדימה, שזה אותו דבר.

איזה קדימה! הוא קרא בזעם,  אלה כולם ליכודניקים!

ואתה יודע למה? צעקתי, בגלל ששונאים את הערבים, זה למה! ביבי כל הזמן מפחיד עם הערבים!

כן, כל הזמן תוקעים לך ערבים, ערבים! שח ביאוש הנהג, הערבים יעשו ככה, הערבים יעשו ככה!

בדיוק! אמרתי, בגלל זה כולם מצביעים לביבי.

מה אני אגיד לך, אמר הנהג ולטש מבט נוגה בכביש השחור וברמזור שהאיר באדום.

כל הנהגי מוניות מצביעים לליכוד! קראתי בעוז (האמת שכמעט צרחתי), מה אתה הצבעת בבחירות, לא לביבי? ת'אמת תגיד.

אני גמרתי עם הליכוד!! שאג נהג המונית שלי, אין, לא מצביע יותר ליכוד! הוא שאג בכעס.

וואלה.

פרצתי בבכי מרוב שרציתי לצחוק.

הוא "גמר" עם הליכוד. עכשיו הוא גמר. עד הבחירות הבאות. אז יצביע שוב לליכוד. יתאכזב, כאילו או על-באמת, ינהל שיחות ייאוש עם הנוסעים על "המצב", ואחר כך שוב יצביע לליכוד. זה הגורל שלנו.

לכן נזכרתי בו בזמן שצפיתי בנאום "ההטבות" של נתניהו. חשבתי לעצמי, שאם הנהג ההוא גמר באמת עם הליכוד למשך איזו תקופה, הרי שהיא הסתיימה ברגע זה. היה לי ברור שנתניהו הצליח במשימה. הוא כל כך טוב מול המצלמות הרי. הוא פשוט יודע לעשות את העבודה, לספק את הסחורה. ואז הגיעו הגרפים, הדיאגרמות. חיכיתי להן, תהיתי מתי יצוצו. המשדר הועבר גם בערוץ 10 וגם בערוץ 2. הוא קיבל את הבמה, פרושה לפניו כמו שטיח אדום. לא זכור לי שמישהו זרק איזו שאלה. עיתונאים אילמים. אחר כך באולפנים, באו ושרו הפרשנים והכלכלנים. בגדול כולם הסכימו: ביבי הציב שורת הטובות בדיוק על פי דרישות ההסתדרות. העם צפה והפנים: נתניהו "הולך לקראת העניים". זה עבד. רמאות מחלקה ראשונה, אין עקבות בחול. אמרתי לעצמי, נהגי המוניות כבר יודעים שהם מצביעים בבחירות הבאות לביבי, הם רק יעשו את הפוזות כאילו שהוא מרגיז אותם, אבל בעצם הוא כבר פיצה את "העם", את "הבכיינים" מהליכוד. כי חלש הוא אחד שאין לו הרבה ציפיות. זה המצב שלנו, מעגלי לגמרי. אי אפשר לצאת מזה. כמו ששמש היא חמה, שושנה היא קוצנית ובני אדם הם בני תמותה – לחלשים אין ציפיות. לחלשים אין נשק. לחלש אין דרך להתגונן מפני הרמאי. טאוטולוגיה. זה הגורל שלנו.

 

7 תגובות

 1. עידו לם הגיב:

  עצוב לראות את כול הטיפשים מצביעים פעם אחר פעם אחרי מי שדופוק אותם אבל האמת היא שאני בכלל לא בטוח שדב חנין היה עושה עבודה יותר טובה.

  אהבתי

 2. yuditshahar הגיב:

  מייאש נורא איה. הרי מי שהיטיב עמם, כמו מרץ, חטף זפטה מהעם. ולא עזרו החוקים הסוציאליסטים, למשל חוק הדיור של רן כהן. בסוף מרץ אכל חרא, והליכוד הרויח. אין לזה סוף. הציבור מטומטם לכן הציבור ישלם.

  אהבתי

  1. איה הגיב:

   יודית, גם אנחנו שלא הצבענו מעולם לליכוד משלמים, על לא עוול בכפנו.

   אהבתי

 3. yuditshahar הגיב:

  נכון, אנחנו הציבור.
  היום דיברתי עם חברה, בעלה מרויח הון עתק, כארבעים ושישה אלף שקלים. הם אמורים לחיות כמו מלכים. הם 'בני המזל' שלנו. אבל בפועל נשארים לו עשרים ואחד אלף שקלים בנטו. ואז היא חישבה לי את ההוצאות שלה, יש לה שתי בנות סטודנטיות שהיא משלמת להן שכר לימוד. היא חישבה לי את ההוצאות החודשיות שלה אחת לאחת ויצא שנותרו לה מאתיים שקלים לסיים את החודש.. ואלה העשירים העובדים שלנו. בעלה ממש משועבד לעבודה שלו, מן צמית מודרני. עובד ללא הפסקה. אז מה אני אגיד בתור מורה במערכת החינוך? ומי יחזיק את ילדי הסטודנטים? ואני אפילו לא מחזיקה קורקינט. החיים פה הופכים לבלתי אפשריים. אפילו לאלה שמרויחים הון עתק ובתפקידים שרובנו לא חולמים להחזיק. ולמה העם המטומטם לא קם, ושוב ושוב בוחר במפלצת הזאת שנקראת ביבי. איך שכחו את הקיצוצים שלו ב 2003 ובחרו בו שוב? אין לי תשובות לשאלות ששאלתי.

  אהבתי

  1. איה הגיב:

   יודית זה באמת מה שקורה שהמעמד הבינוני ובינוני-גבוה נשחק. ולאט לאט נעלם. המעמד בינוני נמוך הפך למעמד נמוך על גבול העוני. העניים מתרבים כל הזמן

   מצביעים לליכוד ולנתניהו בגלל השנאה לערבים. אפילו נהג המונית שנסעתי איתו הודה בזה. ולמרות שהודה, אחר כך הוא שטח בפני אמת משנתו הגזענית והסביר לי מדוע ערביי הארץ בוגדים כולם שונאי ישראל ונחותים. הוא גם ניסה להסביר לי שיש להם מספיק קרקעות ושלא אוכפים את החוק ולא הורסים את חריגות הבנייה שלהם. הוא הסביר שהם "צריכים לבנות לגובה, למה הם לא בונים לגובה תגידי לי, אה? שיבנו בתים גבוהים אם חסר להם קרקע".

   נתניהו והימין בכלל מחזקים את המגמה הזאת, הם לא מפסיקים לטרטר ולפרוט על נימי השנאה – לכן מצביעים להם. זה נראה לי כמו מעגל סגור, ממש מפחיד

   אהבתי

   1. מציע הבחנה קצת שונה:
    ליכודניקים לא אוהבים את העבודה וזאת הסיבה שהם מעדיפים ליכוד. לא שנאת ערבים. שנאת המערך היא המניע העיקרי.

    ליכודניקים לא מבינים את מפלגות השמאל ומר"צ שמעדיפים לקדם את נושא "השלום" על פני זכויות העובדים. איך יורים עלינו טילים במשך שנים ואנחנו לא מגיבים, ועוד מציעים להעביר לצד השני עוד שטחים.

    לא הצבעתי ליכוד מעולם, אבל החירפון של הליכודניקים שממשיכים להצביע למי שדפק אותם מתרחש אצל השמאל -רק שבאופן מוקצן יותר.

    פיגועים, טילים, אנטישמיות, חינוך לשנאה שימנעו מהילדים שלנו ושלהם לשחק אי פעם יחד ואתם ממשיכים לדגול שאלה שדופקים אותנו רוצים בשלום.

    סוג של סימטריה בין השמאל הקשה לימין הקשה. וכבר כתב הצדיק שיש כאלה שלא יכולים להגמל…

    אהבתי

 4. עופר דגן הגיב:

  זה לא נכון להאשים את הקפיטליזם. גם בשבדיה יש קפיטליזם (כלומר שוק חופשי) ושם דווקא דואגים לרווחה.

  הבעיה היא שזורקים כסף על כל מיני דברים מיותרים. למשל, נותנים כסף למפלגות החרדיות שאינן מוציאות את התומכים שלהן ממעגל העוני, יש מנגנונים "מנופחים" והמוסדות הממשלתיים מתנהלים בחוסר יעילות. לכן אין כסף לרווחה. הבעיה איננה שהשוק הוא "חופשי" מדי, אלא שהממשלה מוציאה כסף בצורה לא נבונה.

  לגבי זה שמצביעים לליכוד – הבעיה הדחופה ביותר כרגע היא הבטחונית, וזה נובע מהסכנה שבאה מאירן. לכן יש הצדקה להצביע על-פי השיקול הבטחוני, והוא גובר על שיקולים אחרים.

  נכון שביבי לא דואג לרווחה, אך הוא לפחות דואג לצמיחה. ברגע שידאגו גם לרווחה (ואולי זה יקרה תחת ממשלה אחרת) – הצמיחה אכן תחלחל לשכבות החלשות. אגב, שום ממשלה בישראל עד עכשיו לא דאגה לרווחה. ההשוואה בין ישראל של שנות החמישים לבין סקנדינביה היא פשוט מופרכת. האם מפלגת העבודה, במהלך 30 שנות שלטונה, פתרה את הבעיה החברתית-כלכלית-עדתית?

  אי-אפשר לדאוג רק לרווחה ולא לצמיחה. השוק החופשי תורם לצמיחה. הרווחה שיש בשבדיה מתאפשרת בזכות הצמיחה, והצמיחה מתאפשרת בזכות השוק החופשי. לכן זאת פשוט טעות להאשים את הקפיטליזם.

  אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s